Upozornění pro občany - zloděj

Vážení spoluobčané,

informujeme Vás, že v uplynulých dnech bylo v obci zaznamenáno několik vniknutí cizích osob na soukromé pozemky a v jednom případě dokonce i do domu,

Tímto apelujeme na všechny občany, aby si dávali pozor, na noc vše zamykali a byli ostražití.

Vyzýváme k zabezpečení svého majetku a ke zvýšené bdělosti. Při zaznamenání pohybu cizích osob na svém pozemku volejte ihned policii na lince 158.

Přinášíme proto několik tipů, jak snížit riziko vloupání do bytu, či domu:
 
  • Dobré sousedské vztahy jsou k nezaplacení
Ochotní a všímaví sousedé, jsou mnohdy lepší než drahý alarm. Udržujte dobré sousedské vztahy a pokud odjíždíte, požádejte souseda, aby nemovitost během vaší nepřítomnosti zkontroloval. Domluvte se na pravidelném vybírání poštovní schránky.
 
  • Informace na sociálních sítích mohou nalákat zloděje
Vyvarujete se zveřejňování informací o odjezdu z domova na vašem internetovém profilu. Pachatelé mohou i tímto způsobem zjistit, že váš byt, či dům nebude obýván a tím pádem je nikdo nebude rušit při krádeži.
 
  • Cenné věci a finance patří do banky
Velkou finanční hotovost, šperky, cenné sbírky známek a podobné věci nenechávejte nikdy doma. Vložte je na účet, či do bezpečnostní schránky v bance. Pokud máte doma cenné předměty, které nemůžete převézt do úschovy, pořiďte si jejich alespoň jejich fotografie. U drahých spotřebičů uschovejte doklady o koupi. V případě krádeže ulehčíte policistům práci s jejich identifikací. Dobře schovejte i klíčky od auta. Nenechávejte je viset spolu s ostatními klíči na věšáku u dveří.
 
  • Zavírejte okna i dveře, vytáhněte rolety
Před odchodem pečlivě zamkněte dveře a zavřete okna. I pootevřená „ventilačka“ poslouží pro vniknutí do domu. Okna zabezpečte bezpečnostní folií a dveře opatřete kvalitním bezpečnostním zámkem. Nenechávejte také stažené rolety, nebo žaluzie. Pokud jsou okna kryta závěsy, či roletami, dáváte jasně na vědomí, že v nemovitosti nikdo není.
 
  • Elektrospínač může odradit
Nainstalujte si po dobu své nepřítomnosti v obydlí elektrospínač, s jehož pomocí se občas rozsvítí světlo, nebo se zapne televize. Zloděj tak získá pocit, že v domě, či bytě někdo je. V některých případech pachatele odradí i nainstalovaná kamera, nebo alarm. Mnohdy postačí i jejich makety.

https://www.policie.cz/clanek/uzemni-odbor-praha-venkov-vychod-zpravodaj...